Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Polkowice: Komunikacyjny przełom

Data publikacji: 2019-09-02, Data modyfikacji: 2019-09-02
A A AWydrukDrukuj  
 
Polkowice: Komunikacyjny przełom

Autobusy kursujące w godzinach szczytu co 10 minut, nowe połączenia z sołectw do LSSE, punkt przesiadkowy na ul. Młyńskiej – to tylko część czekających nas zmian w transporcie miejskim.

W polkowickim ratuszu odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli m. in. przedstawiciele rad sołeckich, rad osiedlowych, radni, pracownicy Miejskiego Zakładu Komunikacji Miejskiej (ZKM) oraz samorządowcy. Głównym tematem była reorganizacja komunikacji na terenie Gminy Polkowice oraz gmin, z którymi mamy zawarte porozumienie o publicznym transporcie zbiorowym. 
– Planujemy od 9 września stworzyć warunki ku temu, aby każdy mieszkaniec Gminy Polkowice mógł pozostawić swój samochód w drodze do pracy, szkoły czy na zakupy, i przesiąść się do bezpłatnej komunikacji miejskiej. Służyć temu ma m. in. uruchomienie linii nr „1”, która będzie kursowała na trasie z Polkowic Dolnych, przez centrum miasta, na Polankę – mówi Maciej Ciszelski z ZKM. 

– Do tego tak skonstruowany rozkład jazdy, aby obejmował kursowanie tej linii w godzinach szczytu co 10 minut! Godziny szczytu to czas pomiędzy godz. 5.00-8.00 rano oraz od 12.30-15.00 po południu – dodaje Ciszelski.

Kolejna dobrą informacją jest to, że rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej będzie dopasowany do odjazdów autobusów kursujących do ościennych gmin, m. in. do Lubina czy Grębocic. Autobusy te odjeżdżają od kilku miesięcy z przystanku przy dworcu autobusowym przy ul. Młyńskiej. Teraz rozkład jazdy komunikacji miejskiej ułożony będzie tak, aby przystanek ten był swoistym centrum przesiadkowym dla osób, które podróżują np. z terenów wiejskich naszej gminy, a chciałyby dostać się bez przeszkód do Lubina czy Grębocic. 

– Przyjazdy naszych autobusów miejskich będą tak ułożone, aby można się było przesiąść z jednego autobusu do drugiego. Dziś można stąd pojechać do tych dwóch sąsiednich gmin, ale już niedługo z centrum przesiadkowego będzie można dostać się bezpłatna komunikacja do Chocianowa, miejscowości Gminy Wiejskiej Lubin czy Gminy Jerzmanowa – zwraca uwagę Jan Wojtowicz, pełnomocnik burmistrza Polkowic ds. górnictwa i komunikacji.

Wszystkie linie autobusowe na terenie naszej gminy będą miały od września zmodyfikowane trasy w taki sposób, aby przejazd autobusu jak i ilość przystanków były takie same w obie strony. Do tej pory niektóre linie przebiegały po elipsie.
Kolejną dużą zmianą, jaka czeka nas od września jest uruchomienie połączeń z trenów wiejskich Gminy Polkowice do zakładów polkowickiej podstrefy LSSE. Wzmiankowane wyżej prace nad utworzeniem nowych połączeń międzygminnych wejdą wżycie w tym samym czasie, czyli 9 września.
Nie sposób nie wspomnieć o planowanych nowych połączeniach do Lubina. Osiem kursów dziennie do Szklar Górnych (przez Sobin, Jędrzychów i Nową Wieś Lubińską) rozplanowanych tak, aby pasażerowie mogli swobodnie przesiąść się w Szklarach do autobusów lubińskiej komunikacji miejskiej – również bezpłatnej. Ta alternatywna – w stosunku do najczęściej używanej przez kierowców drogi technicznej przy S3 – trasa, może okazać się szybsza i bezpieczniejszą od zakorkowanego, feralnego odcinka.

Spotkanie w ratuszu miało charakter konsultacji, dlatego nie obyło się bez sugestii i uwag mieszkańców co do dalszego polepszania funkcjonowania naszej komunikacji miejskiej. M. in. dotyczyły one potrzeby uruchomienia dodatkowych kursów w niedziele z osiedla Polkowice Dolne do centrum miasta. Jak zapewnił Jan Wojtowicz propozycja ta wkrótce będzie zrealizowana. – Te i wszystkie inne nasze działania w zakresie mobilności miejskiej mają kilka podstawowych celów. Do najważniejszych należy komfort i bezpieczeństwo podróżowania naszych mieszkańców – mówi Jan Wojtowicz. 
– To także ograniczenie emisji CO2 w powietrzu którym oddychamy. Jeśli coraz więcej z nas będzie zostawiało swoje samochody w domach, a przesiądzie się do komunikacji zbiorowej, będziemy mieli w mieście mniej kłopotu z miejscami parkingowymi a na ulicach zmniejszą się korki. Stwarzamy ku temu coraz lepsze warunki – zapewnia.

UG Polkowice, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
polkowicki

Powiat polkowicki - utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego, a stolicą i siedzibą jego władz są Polkowice. Do powiatu należy gmina Chocianów, Polkowice, Przemków, Gaworzyce, Grębocice, Radwanice. Powiat polkowicki sąsiaduje z żagańskim, głogowskim, bolesławieckim, legnickim i lubińskim.

Gospodarka bazuje tu na wydobyciu miedzi przez jednego z największych na świecie jej producentów - KGHM "Polska Miedź" S.A. Na ziemiach powiatu zatrudnienie znaleźć można w fabrykach międzynarodowych koncernów np. Volkswagen. Gdy znajdziemy się na tych terenach wartko zobaczyć zamek w Chocianowie i Chocianowcu, wierzę w Dalkowie, a także ruiny zamku i pałacu w Jakubowie. Zmotoryzowani mogą wybrać się na przejażdżkę po jednym z dwóch samochodowych szlaków turystycznych. Nie lada atrakcja czeka na miłośników środowiska naturalnego. Czekają na nich rezerwaty przyrody – Łęgi Źródliskowe koło Przemkowa i Stawy Przemkowskie. Drugi z nich chroni europejską ostoję ptactwa.   

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola