Belka
Sobota, 20 Kwietnia 2024   imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Polkowice: Plany na przyszłość

Data publikacji: 2017-10-17, Data modyfikacji: 2017-10-17
A A AWydrukDrukuj  
 
Polkowice: Plany na przyszłość

16 października w Auli Forum Uczelni Jana Wyżykowskiego przedstawiciele stowarzyszenia Porozumienie dla Mieszkańców Polkowic przedstawili konkretne założenia programu rozwoju miasta do 2030 roku. 

W perspektywie kilkunastu lat Polkowice mają się stać miastem zamieszkiwanym przez blisko czterdzieści tysięcy ludzi. Ma też powstać siedem tysięcy miejsc pracy. Prace projektowe nad programem Porozumienie dla przyszłości zostały zainicjowane przez Porozumienie dla Mieszkańców Polkowic wiosną tego roku.

„Nasz program Polkowice 2030+ przewiduje zagospodarowanie nowych terenów mieszkaniowych, nowoczesną infrastrukturę, nowe miejsca pracy, rozwój edukacji, kultury i opieki zdrowotnej, stwarzając także miejsca na rekreację i aktywny wypoczynek. Priorytetem programu jest wszechstronne zaspokajanie potrzeb rodzin i dbałość o seniorów” mówił Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic, wiceprzewodniczący PdMP.

„Ponad 20 lat temu, gdy byłem burmistrzem Polkowic, nasza gmina stworzyła bank ziemi, kupując od Skarbu Państwa ponad 200 hektarów terenów. Na ponad połowie z nich rozwinęła się Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Pozostałą przestrzeń przeznaczyliśmy na rozwój mieszkalnictwa i niezbędnych naszemu miastu funkcji społecznych. Główną osią tego rozwoju stanie się najpiękniejsza w przyszłości ulica Polkowic, której Rada Miejska w hołdzie dla największego Polaka, nadała imię Jana Pawła II” informował Emilian Stańczyszyn, przewodniczący Stowarzyszenia Porozumienie dla Mieszkańców Polkowic i przewodniczący Rady Miejskiej. 

W najbliższych trzech latach rozpocznie się budowa ponad pół tysiąca lokali. Porozumienie dla mieszkalnictwa stwarza warunki do tego, aby do roku 2030 powstało kolejne pięć tysięcy mieszkań.
Porozumienie dla Infrastruktury przewiduje budowę kilkudziesięciu kilometrów nowych dróg miejskich z nowoczesnymi rondami. Niemal 50 kilometrów sieci światłowodowej zapewni dostęp do szybkiego Internetu, umożliwiając rozwój e-usług, monitoringu, internetowej telewizji itp. W całym mieście powstanie około 30 km ścieżek rowerowych i nowe place zabaw. Poprawi się bezpieczeństwo pieszych, dzięki wprowadzeniu nowoczesnych systemów sygnalizacji i ostrzegania na przejściach. 

„Z powodzeniem kreujemy nowe miejsca pracy. Tylko w czasie ostatnich dwóch lat programem aktywizacji zawodowej objęliśmy ponad 2 700 osób. Do pracy w naszym mieście codziennie dojeżdża 16 tysięcy ludzi. Liczba miejsc pracy będzie nadal rosła” zapewniał Marek Tramś, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Porozumienie dla Mieszkańców Polkowic, starosta powiatu polkowickiego.

Porozumienie dla zdrowia i edukacji adresuje projektowane rozwiązania do wszystkich grup wiekowych. Centrum Nauki i Techniki Jana Wyżykowskiego to w przyszłości nie tylko laboratoria, sale wystawiennicze i wykładowe, ale także przedszkole, szkoła podstawowa i liceum ogólnokształcące oraz biblioteka. W nowym Centrum Zdrowia znajdą się przestronne gabinety lekarskie, pracownie diagnostyczne oraz gabinety medycyny rodzinnej i środowiskowej. Opiekę nad maluchami wesprze nowy żłobek, umożliwiając młodym mamom podejmowanie i kontynuację pracy zawodowej. Porozumienie dla Seniorów gwarantuje przyszłość bez obaw. W tej rozbudowanej ofercie znaczące miejsce zajmują projekty dotyczące aktywności w ramach czasu dla siebie. To Uniwersytet Trzeciego Wieku, klub i kawiarenka dla seniora oraz cała seria wydarzeń kulturalnych, imprez, spotkań integracyjnych i towarzyskich. Centrum Aktywności Osób Starszych, Niepełnosprawnych i Niesamodzielnych zapewni opiekę i rehabilitację oraz pomoc psychologiczną. Będą miejsca w Domu Dziennego Pobytu i świetlicy środowiskowej. 

Polityka i programy prozdrowotne będą ułatwiać dostęp do konsultacji lekarskich, diagnostyki, rehabilitacji i szczepień ochronnych. Przewiduje się również wypożyczalnię sprzętu medycznego oraz dofinansowanie do leków. Dostęp do tych wszystkich świadczeń ułatwi karta seniora, a wsparciem dla osób starszych z pewnością będzie rozwijany wolontariat. Najbliższe miesiące Stowarzyszenie Porozumienie dla Mieszkańców Polkowic poświęci na konsultacje z polkowiczanami, aby dokładnie poznać ich potrzeby i zachęcić do przedstawiania własnych pomysłów na rozwiązania przydatne w każdym z ważnych obszarów. 
UG Polkowice, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
polkowicki

Powiat polkowicki - utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego, a stolicą i siedzibą jego władz są Polkowice. Do powiatu należy gmina Chocianów, Polkowice, Przemków, Gaworzyce, Grębocice, Radwanice. Powiat polkowicki sąsiaduje z żagańskim, głogowskim, bolesławieckim, legnickim i lubińskim.

Gospodarka bazuje tu na wydobyciu miedzi przez jednego z największych na świecie jej producentów - KGHM "Polska Miedź" S.A. Na ziemiach powiatu zatrudnienie znaleźć można w fabrykach międzynarodowych koncernów np. Volkswagen. Gdy znajdziemy się na tych terenach wartko zobaczyć zamek w Chocianowie i Chocianowcu, wierzę w Dalkowie, a także ruiny zamku i pałacu w Jakubowie. Zmotoryzowani mogą wybrać się na przejażdżkę po jednym z dwóch samochodowych szlaków turystycznych. Nie lada atrakcja czeka na miłośników środowiska naturalnego. Czekają na nich rezerwaty przyrody – Łęgi Źródliskowe koło Przemkowa i Stawy Przemkowskie. Drugi z nich chroni europejską ostoję ptactwa.   

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola